Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Vadybos mokslo objektas, dalykas ir ryšys su kitais mokslais

Vadybos mokslo objektas, dalykas ir ryšys su kitais mokslais

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Įmonė - vadybos objektas. Įmonė kaip sistema. Įmonių tipai. Įmonės tikslų sistema. Įmonės ekonominė pusiausvyra. Vadybos ryšys su kitais mokslais. Įmonės vadybos turinys. Konkrečios vadybos funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Įvadas
Šiandieniniame pasaulyje vadyba, kaip sudėtinga žmogaus veiklos sritis užima ypatingą vietą. Organizuodami ir valdydami žmonių grupes, vadovaudami joms vadybininkai nukreipia šių grupių pastangas tikslinga kryptimi, siekiant užsibrėžtų rezultatų. Vienais ar kitais pagrindais žmonėms susiburiant į įvairaus pobūdžio gana paprastas ar labai sudėtingas grupes, organizavimas, vadovavimas jau senai turėjo svarbią reikšmę, todėl vadybinė veikla laikui bėgant tapo profesionalia veikla, o vadovai ar vadybos specialistai – darbuotojais profesionalais.
Vadybos mokslas gana plačiai ir giliai išnagrinėjo daugelį organizacijų valdymo aspektų, o praktika sukaupė didžiulį šios veiklos patyrimą.


ĮMONĖ – VADYBOS OBJEKTAS
Įmonė kaip sistema
Įmonė dažniausiai apibūdinama kaip gaminanti produkciją ar teikianti paslaugas techniniu, organizaciniu ir ūkiniu požiūriu vientisa sistema. Tačiau šios savybės ne visada pasireiškia. Šiandieninė įmonė, dažnai diversifikuota įmonė (gaminanti labai įvairiarūšę, skirtingų technologijų reikalaujančią produkciją), ji gali turėti filialus tiek kituose miestuose, tiek užsienyje, kurie dažnai veikia labai savarankiškai. Todėl įmonė yra vardą turintis ūkinis vienetas, įsteigtas nustatyta tvarka tam tikrai komercinei ūkinei veiklai. Veiklos ekonominiai rezultatai (pelnas ,rentabilumas) pasiekiami , optimaliai organizuojant darbo objektų (žaliavų, medžiagų), darbo priemonių (pastatų, statinių), ir darbo subjektų (darbininkų, tarnautojų) sąveiką. Dabar ypač akcentuojamas žmogaus veiksnys, jau neabejojama, kad socialiniai aspektai ne mažiau svarbūs už materialinius, ir dažnai kaip tik jie lemia ekonominius rezultatus.
Įmonė, kaip organizacija, tenkina tris kriterijus:
1. Ji yra socialinė grupė, nes čia susiburia žmonės, turintys vieną tikslą – veikti bendrai.
2. Ji yra racionaliai sutvarkyta grupė,nes kiekvienas žino, kokius darbus reikės dirbti, už ką jis atsako, kas yra vadovas, o kas tik pavaldinys.
3. Ji yra patvari grupė, nes priemonės (pastatai , įrengimai, baldai, automašinos ir visa kita, kas reikalinga gamybai ar paslaugai suteikti), kurias ji nusipirko, tarnaus ilgai, o tikslai, kurių siekia, neįgyvendinami akimirksniu.Įmonė, panašiai kaip gyvas organizmas, gimsta, rutuliojasi ir išnyksta.
Įmonė yra ekonominė ir savarankiška organizacija, nes:
1. Kaip ekonominė organizacija ji skaičiuoja visas savo išlaidas ir pajamas ir siekia, kad liktų pelno – kuo daugiau tuo geriau. Įvairios labdaros organizacijos pelno nesiekia, todėl jos nėra įmonės.
2. Įmonė yra beveik nepriklausoma. Daugelį uždavinių ji sprendžia pati: ką gaminti, kam ir po kiek parduoti, kada pradėti dabą ar kada jį baigti, kiek mokėti darbuotojams.Jos niekas neišlaiko – jei nesugebės užsidirbti turės bankrutuoti.
Nesvarbu kokia būtų nuosavybės forma, visur esama ir pelno siekiančių, ir nesiekiančių įmonių, darbe vadovaujamasi efektyvumo kriterijais.
Rinkos ekonomikoje:
įmonė savo veiklą organizuoja atsižvelgdama į rinkos situaciją, nesikišant valstybei (autonomiškumo principas);
ir poreikį, ir kainą nustato rinka ir pagal tai pasirenkamas geriausias gamybos veiksnių naudojimo variantas;
įmonės veiklos siekis yra didžiausio efektyvumo principas, dažniausiai pasireiškiantis pelno maksimizavimu;
rinkos ekonomikoje labai svarbus rizikos veiksnys.

Skolintojai Akcininkai

Tiekėjai Klientai

Darbuotojai Valstybė

1 pav. Svarbiausi įmonės partneriai
Įmonė yra sudėtinga socialinė ir ekonominė sistema. Dėl įmonę sudarančių elementų bei jų tarpusavio ryšių įvairovės į įmonę galima žiūrėti ir kaip į mechaninę, ir kaip į informacinę, socialinę ar net energetinį sistemą Paprastai išskiriamas socialinis, techninis ir ekonominis posistemis (žr.2 pav.). Įmonė gali būti traktuojama kaip gamybinių veiksnių (darbo objektų, darbo priemonių ir darbo) visuma, leidžianti savininkui realizuoti savo tikslus (maksimizuoti pajamas, pakelti socialinį prestižą, pasiekti ekonominę valdžią). Jei įmonė traktuojama kaip socialinė sritis, tai akcentuojami darbuotojų, akcininkų ir savininkų interesai, mėginama juos suderinti, siekiant didžiausio sistemos efektyvumo. Visų įmonėje vykstančių procesų efektyvumas Įvertinamas ekonominiame posistemyje, čia vyksta pinigų apyvarta, jų paskirstymas. Kartu įmonė yra atvira sistema, priklausanti nuo kitų su ja susijusių sistemų. Jei akcentuojamas poreikių tenkinimo vaidmuo, vis tiek ir gamybos plėtimo, ir gerovės kėlimo galimybės priklauso nuo įmonių veiklos rezultatų (gamybos apimties, kainų). Įmonės vaidmuo nesibaigia produktų gamyba ir pardavimu. Iš 3 paveikslo matyti, kad įmonė yra atvira sistema, jos veikla priklauso nuo aplinkos ir kartu daro jai įtaką.
1974-1979 m. naftos krizė parodė, kad aplinka yra svarbiausias įmonės veiklos veiksnys. Sąlygos pasikeitė tiek, kad jų nebegalima tiksliai prognozuoti. Rinkos konkurencingumą padidino ir rinkos liberalizavimas bei internacionalizavimas, didėjantys resursų kaštai, rinkos prisotinimo lygis. Išgyventi gali tik tos įmonės, kurios sugeba tinkamai pasinaudoti techninėmis inovacijomis ir pakeisti organizacinę save struktūrą, orientuoti ją į besikeičiančius klientų rinkos poreikius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-15
DalykasVadybos kursinis darbas
KategorijaVadyba
TipasKursiniai darbai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis27.08 KB
Autoriusagne
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vadybos mokslo objektas dalykas ir rysys su kitais mokslais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą