Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Europos Sąjungos (ES) bendroji rinka, kaip ekonominės integracijos forma

Europos Sąjungos (ES) bendroji rinka, kaip ekonominės integracijos forma

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556
Aprašymas

Įvadas. Ekonominė integracija. Integracijos procesai. Ekonominės integracijos formos. Integracijos procesai šiuolaikiniame pasauliniame ūkyje. Ekonominės reformos ir integracija. Europos Sąjungos bendroji rinka. Bendrosios rinkos samprata. Pagrindinių laisvių bendrosios nuostatos. Bendrosios rinkos pagrindiniai principai. Europos sąjungos bendrosios rinkos raida ir integracijos prioritetai. Keturios laisvės: ekonominės integracijos prielaidos. Laisvas prekių judėjimas. Laisvas paslaugų judėjimas. Laisvas asmenų judėjimas. Laisvas kapitalo judėjimas. Bendrosios rinkos nauda ES šalims ir įtaka Lietuvos ekonomikai. Bendroji rinka kaip ekonomikos katalizatorius. Nauda Bendrijai ir valstybėms narėms. Nauda verslui. Nauda piliečiams. Bendros valiutos nauda. ES bendrosios rinkos įtaka Lietuvos ekonomikai. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas.
Bendroji rinka – tai tokia valstybių ekonominės integracijos forma, kuriai būdingas laisvas prekių, paslaugų, kapitalo ir asmenų judėjimas. Bendrosios rinkos kūrimo tikslai gali būti tiek ekonominiai, tiek ir politiniai. "Ekonominė integracija – tai ekonominio gyvenimo internacionalizacijos forma, valstybių ekonominis bendradarbiavimas pagal suderintą tarp valstybių ekonominę politiką." [Junevičius A., 1999, p. 8] Dažniausiai integraciją sąlygoja keletas kompleksinių priežasčių:
Įmonės perauga nacionalinių rinkų ribas – didėjantis naujų rinkų poreikis.
Poreikis plėsti tarptautinį darbo pasidalijimą.
Didėjanti nacionalinio ūkio priklausomybė nuo pasaulinės ekonomikos.
Prekybos politikos liberalizavimas.
Technologiniai pasiekimai.
Yra skiriama keletas ekonominės integracijos lygių (valstybių narių tarpusavio ekonominės veiklos kliūčių laipsniško šalinimo etapų): laisvos prekybos zona; muitų unija; bendroji rinka; ekonominė bei pinigų sąjunga. Laisvoji prekybos zona apibūdinama kaip grupė šalių, prekiaujančių tarpusavyje be muitų, kvotų ar kitų prekybos apribojimų. Kiekviena tokios grupės šalis turi savarankišką muitų sistemą, skirtą trečiosioms šalims (šalims, nepriklausančioms laisvos prekybos zonai). Tam, kad prekės iš kitų šalių nebūtų į laisvos prekybos zoną importuojamos per šalį, turinčią mažiausią muitą, yra sudaromos vadinamosios prekių kilmės taisyklės. Aukštesnės ekonominės integracijos pakopa – muitų unija. Ji skiriasi nuo laisvos prekybos zonos tuo, kad šalys, pasirašiusios sutartį, ne tik panaikina tarpusavio muitus, bet ir sukuria bendrą muitų sistemą trečiosioms šalims. Muitų unija Europos Bendrijoje buvo sukurta 1968 m.
Muitų sąjunga, kaip ir laisvos prekybos zona, prekių ir paslaugų judėjimą apima ribotai. Tik sukūrus bendrąją rinką, prasideda nevaržomas prekių, paslaugų, kapitalo ir asmenų judėjimas. Bendrąją rinką sudaro dvi neatskiriamos dalys: vidaus rinka, kurios svarbiausias ypatumas yra šios keturios laisvės, ir bendras išorinis prekių, paslaugų bei gamybos veiksnių reguliavimas. Kitaip sakant, panaikinama diskriminacija tarp įvairioms valstybėms priklausančių veikėjų (gamintojų, paslaugų teikėjų ir vartotojų) ir nustatomas bendras diskriminacinis režimas trečiųjų šalių veikėjų atžvilgiu. Bendroji rinka efektyviausiai veikia ne tik tarp valstybių narių pašalinus kliūtis keturioms laisvėms, bet ir suderinus jų ekonominę politiką. Bendroji rinka Europoje formavosi nuo 1985 m.; iš esmės šis procesas baigėsi 1992 m. Europos Sąjungos sukūrimu. Stipriausia ekonominės integracijos pakopa – ekonominės ir pinigų sąjungos įvedimas. Tam reikia visai sistemai bendros valiutos (Europos Sąjungoje į plačiąją apyvartą euras buvo paleistas 2002 m.), bendros apmokestinimo ir socialinės politikos.
Darbo tikslas – išanalizuoti ES bendrosios rinkos, kaip ekonominės integracijos formos, ypatumus.
Uždaviniai:
1. Išanalizuoti ekonominės integracijos procesus, formas, jų ryšį su ekonominėmis reformomis.
2. Atlikti ES bendrosios rinkos analizę: išanalizuoti jos sampratą, išanalizuoti pagrindinių laisvių bendrąsias nuostatas, išanalizuoti pagrindinius bendrosios rinkos principus.
3. Išanalizuoti ES bendrosios rinkos raidą ir integracijos prioritetus.
4. Detaliai išanalizuoti keturių laisvių, kaip ekonominės integracijos prielaidų, aspektus.
5. Išnagrinėti ES bendrosios rinkos naudą ES šalims ir įtaka Lietuvos ekonomikai.
Tyrimo objektas – ES bendroji rinka, kaip ekonominės integracijos forma.
Tyrimo metodas – mokslinės literatūros analizė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVadybos kursinis darbas
KategorijaVadyba
TipasKursiniai darbai
Apimtis53 puslapiai 
Literatūros šaltiniai21 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis184.94 KB
Autoriusryralio
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2011 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasBikas
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bendrosios rinkos kaip ek.integracijos formos ypatybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 53 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Bikas
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą