Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>XVIII - XIX amžiaus mąstytojų idėjos

XVIII - XIX amžiaus mąstytojų idėjos

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įžanga. Vadybos teorijos ištakos. XVIII - XIX amžiaus mąstytojai ir jų įnašas į vadybos teoriją. Adamas Smitas. Vadybos vaidmuo A.Smito ekonomikos modelyje. A.Smitas apie darbo pasidalijimą. Robertas Ovenas. Davidas Rikardo. Čarlzas Bebeidžas. Endriu Ure. Henris R. Tounas. Kiti XVIII - XIX amžiaus mąstytojai. Išvados. Priedai (1).

Ištrauka

Dabar, kai mokslas sparčiai žengia į priekį, istorinių temų nagrinėjimas gali atrodyti neaktualus ir šiek tiek nustumtas į užmarštį. Tačiau norint gerai išmanyti kurią nors veiklos sritį, reikalingas visapusis jos pažinimas. Taigi, derėtų įsigilinti į tos srities atsiradimo priežastis, aplinkybes, stengtis suvokti, kokie veiksniai turėjo įtakos teorijų vystymuisi viena ar kita kryptimi ir kokios buvo pagrindinės idėjos. Kaip rašo R.Razauskas ir A.T.Staškevičius, bet koks mokslas turi keturis dalykus, kurie jį išskiria iš kitų mokslų:
• nagrinėjimo objektą
• tyrimo metodus
• definicijas (apibrėžimus, kategorijas, sąvokas, kuriomis susikalbama)
• žmones, kurie tą mokslą kūrė, vystė, populiarino [6, p. 5]
Šiame referate rašoma apie XVIII-XIX a. gyvenusius mąstytojus, vienaip ar kitaip prisidėjusius prie vadybos minties raidos, socialinę bei ekonominę to laikotarpio aplinką, kuri turėjo įtakos pažiūrų susidarymui. Atkreipiamas dėmesys į pramonės revoliucijos įtaką naujų idėjų atsiradimui. Apžvelgiamos pagrindinės idėjos, svarbiausieji darbai bei dabartinis jų vertinimas. Taip pat aprašoma šių idėjų svarba tolimesniuose vadybos raidos etapuose.Joks mokslas neatsiranda be pagrindo. Kiekviena žmonijos karta remiasi ta informacija ir patirtimi, kurios sukauptos anksčiau. Naujos žmonijos kartos remiasi jau sukaupta informacija ir patirtimi bei toliau vysto jau suvoktas idėjas. Jei taip nevyktų, nebūtų sąlygų visuomenei tobulėti. Tačiau, kaip rodo mūsų kasdieninė veikla, šito mes pernelyg dažnai nepaisome. Kiekviena karta pernelyg daug "išranda" to, kas jau buvo atskleista praeityje. Taip galima pasakyti ir apie vadybos mokslą.
Gamybos valdymo mokslo pradininku laikomas Frederikas Vinslou Teiloras (Frederick Winslow Taylor) ir jo pasekėjai. Tačiau nereikia manyti, kad F.Teiloras savo teoriją sukūrė pats "tuščioje vietoje". Jo nuopelnas tas, kad jis laiku pastebėjo, apibendrino, išvystė ir pritaikė gamyboje tai, kas buvo sukurta dar iki jo ir atskirose mokslų srityse.
Pirmosios atskiros mintys apie valdymo poveikį, apie gamybos valdymo organizavimą skelbtos gerokai anksčiau už F.Teiloro darbus.
Mokslo žinių apie valdymą galima rasti dar gilioje senovėje. Pirmykštės visuomenės medžiotojai, burdamiesi į gentis ir pasidalindami darbą, egiptiečiai, statydami piramides bei reguliuodami Nilo vandens lygį, romėnai, organizuodami kariuomenę ir gindami savo imperiją ir miestus, privalėjo numatyti, organizuoti, skatinti ir kontroliuoti, t.y. valdyti. Senovės mąstytojai Platonas ir Aristotelis domėjosi valstybės valdymo teorija ir paliko mums rašytinių šaltinių apie tai [6, p. 6].
Žymūs anglų ekonomistai Adamas Smitas (Adam Smith) ir Davidas Rikardo (David Ricardo), vokiečių – Karlas Marksas (Karl Marx) ir kt. nesukūrė vadybos mokslo teorijos, tačiau jie skelbė visuomenės raidos mechanizmą, jos dėsnius, reguliuojančius prekės gamybą ir valstybės turtėjimo sąlygas. Šios ir daugelis kitų idėjų, kilusių iš kitų mokslo sričių, vėliau buvo apibendrintos ir priskirtos vadybos mokslui.
Kituose skyriuose išsamiau nagrinėjamos XVIII-XIX a. visuomenės veikėjų idėjos, davusios pradžią vadybos kaip mokslo šakos atsiradimui ir vystymuisi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVadybos kursinis darbas
KategorijaVadyba
TipasKursiniai darbai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis33.6 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų18 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasIvaškienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word XVIII XIX amziaus mastytoju idejos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 16 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Ivaškienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą