Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Vadyba senovėje

Vadyba senovėje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Senovės Egiptas. Piramidžių statyba. Valstybės valdymas. Kariuomenė. Izraelitų tauta. Mozės asmenybė. Mozės įstatymai. Makedonijos kariuomenė. Aleksandras Makedonietis. Makedonijos armijos struktūra. Išvados. Priedas (1).

Ištrauka

Mano darbo tema – vadybos praktika senovėje. Nagrinėdamas medžiagą, susijusią su šia tema, pabandysiu atskleisti senovės tautų valdymo principus įvairiose srityse ir juos apibendrinti.
Vadyba - valdymas, vadovavimas socialinėms grupėms, žmonėms, įvairaus tipo organizacijoms, įmonėms, įstaigoms, mokykloms ir t.t. Vadybos mokslo praktika labai sena. Apie tai liudija gausūs senovės paminklai, kuriuos buvo galima pastatyti tik suderinus organizuotas žmonių pastangas, ir rašytiniai dokumentai, kurie egzistuoja jau apie 6 tūkstančius metų. Senovės imperijų ir valstybių istorija rodo, kad ir tada buvo formalios organizacijos. Jos vystėsi ir stiprėjo, o kartu sudėtingesnis darėsi ir jų valdymas. Jose pastebimi beveik visų dabartinio valdymo formų požymiai. Nors jų valdymo pobūdis ir stipriai skiriasi nuo šiuolaikinių organizacijų valdymo. Senovės organizacijose aukščiausiosios grandies vadovų grupės buvo neskaitlingos. Mažai buvo ir vidutinės grandies vadovų. Beveik viskas priklausė nuo vyriausio vadovo valios, kuris sprendė vadybos klausimus pagal savo patirtį ir intuiciją. Tada mažai rūpėjo kaip valdyti. Organizacijas buvo siekiama panaudoti turtui įsigyti ir politinei valdžiai išlaikyti.
Vieningo vadybos apibrėžimo nėra. Įvairūs autoriai vadybą apibūdina skirtingai. Labiausiai paplitęs ir pripažintas apibūdinimas - vadyba yra mokslas apie planavimo organizavimo, motyvavimo ir kontrolės funkcijas socialinėse organizacijose.

Senovės tautose greta mokslų tokių kaip matematika, geometrija, astronomija, nebuvo vadybos mokslo. Tai pakankamai jauna disciplina, susiformavusi pastaraisiais amžiais. Tačiau jau senosiose civilizacijose buvo vadybos užuomazgų. Galima sakyti kad vadyba atsiranda tada kuomet susitinka bent du žmonės. Jau tada iškyla lyderio (vadovo) problema. Vienas žmogus ima vadovauti kitam, priverčia jį elgtis taip kaip vadovui naudingiau. Seniau vadovais dažniausiai tapdavo šią teisę paveldint iš giminaičių, bet ne pagal to žmogaus sugebėjimus. Dažniausiai vadyba pasireikšdavo valstybės valdymo, religijos ir kariuomenės vadovavimo srityse. Čia ir iškilo tokios asmenybės kaip Aleksandras Didysis, Tutmozis III Mozė. Tai buvo žymiausi savo srities žinovai tuo metu, sugebantys gerai vadovauti.
Vienas iš valstybės valdymo pavyzdžių būtų senovės Egiptas. Vadybos užuomazgos atsirado gerokai anksčiau nei buvo įsikūrusi Egipto karalystė. Jau "derlingajame pusmėnulyje" (tarp Tigro ir Eufrato upių) apie 7-8 tūkstantmetį pr. Kr. pradėjo kurtis valstybės. Tuomet ir atsirado vadybos praktikos pradžia. Vėliau buvo išleistos lentelės su Babilono karaliaus Hamurabio įstatymais. Šie įsakai laikomi vieni pirmųjų rašytinių šaltinių, liudijančių apie "protingos visuomenės" egzistavimą. Vėliau iškilo Egiptas, tuo metu buvusi bene galingiausia valstybė. Čia ir pradėjo plėtotis valdymo struktūros, organizaciniai ryšiai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-18
DalykasVadybos kursinis darbas
KategorijaVadyba
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis187.12 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų18 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasIvaškienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vadyba senoveje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 22 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Ivaškienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą