Daugybe žmonių planuoja savo veiklą vienai dienai (mėnesiui, metams ir t.t.). Vėliau jie organizuoja išteklius, reikalingus planui įgyvendinti. Kopdami toliau, mes lyginame tai, ką padarėme, su tikslais bei uždaviniais, kurių ketinome siekti. Toks kasdienis darbas aprėpia ir visą valdymo procesą. Vadovavimą būtina traktuoti kaip ciklą, susidedantį iš konkrečių vadybininko darbo sričių, vadinamą valdymo funkcijomis. Funkcija lotyniškai reiškia veikla. Valdymo funkcija-tai konkreti vadybos veiklos sritis, kuri atliekama specialiomis priemonėmis.
Akivaizdu, kad vienos iš pagrindinių komponentų, formuojančių valdymo sąvoką, yra funkcijos. Vadinasi, norint atlikti kiekvieną, nors ir lengvą darbą, būtina iš anksto nustatyti, kokį rezultatą reikia gauti, kaip organizuoti darbą, kaip motyvuoti ir kordinuoti jo aplinką. Tai ir yra valdymo funkcijos. Laikui bėgant, valdymo technika tobulėjo, tačiau pagrindinės valdymo funkcijos iš esmės ir liko nepakitusios.
Valdymo funkcijos turi specifinį charakterį, ypatingą turinį ir gali būti atliekamos savarankiškai kaip nesusijusios tarpusavyje, bet ir neatsiejamos viena nuo kitos. Jos tarsi veržiasi viena į kitą. Tarkime, informacija, sukaupta atliekant kontrolės funkciją ,,pasako" vadovams, kaip realizuoti jų planus (planavimo funkcija). Kartu kontrolė turi būti teisingai motyvuota ir organizuota (motyvacijos ir organizacijos funkcija). Kitaip tariant, valdymo sistemoje visos valdymo funkcijos sudaro vieningą bendrą procesą (vadybos ciklas).
Todėl valdymo funkcijas galima parodyti kaip vadybos darbo sritis, sąveikaujančias su valdomu objektu. Juk vadovavimas- tai mokslas, ir menas, todėl pagrindinis vaidmuo skiriamas žmogui. Įprasta, kad pagrindinės funkcijos vykdomos valdymo procese yra planavimas, organizavimas, motyvacija ir kontrolė.
Kiekviena iš keturių valdymo funkcijų yra gyvybiškai svarbi organizacijai. Planavimas, kaip valdymo funkcija, sudaro pagrindą kitoms funkcijoms ir laikoma svarbiausia iš jų. Tuo tarpu, organizavimo, motyvavimo ir kontrolės funkcijos, orientuojamos į taktinių ir strateginių organizacijos planų vykdymą.
Sprendžiant iškilusius uždavinius, valdymo procesas išskaidomas į valdymo funkcijas. Žmonių kolektyvui, organizacijai reikalingas vadovas, kuris koordinuotų tokių valdymo funkcijų darbą.
Valdymo funkcijos atskleidžia ir paaštrina valdymo esmę ir turinį įvairiais lygiais. Jos vienaip ar kitaip veikia organizacijos kolektyvą. Valdymo funkcijos yra skirtos tikslui pasiekti ir yra viena iš valdymo santykių realizavimo formų. Jos atsako į klausimą, kas daroma arba turi būti daroma valdymo sistemoje. Valdymo procesui yra būdingi bendrieji ir specifiniai procesai, todėl išskiriamos pagrindinės arba bendrosios ir konkrečios arba specialiosios valdymo funkcijos.egzistuoja organiškas ryšys tarp valdymo funkcijų, kurios yra bendros įvairioms valdymo sistemoms įvairiose taškuose, ir konkrečių funkcijų, specifinių tai ar kitai valdymo sistemai. ...