Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Biudžetų esmė ir jų vaidmuo įmonės planavimo ir kontroliavimo procese

Biudžetų esmė ir jų vaidmuo įmonės planavimo ir kontroliavimo procese

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758
Aprašymas

Biudžetų esmė ir jų vaidmuo įmonės planavimo ir kontroliavimo procese. Biudžetų rūšys. Įmonės pagrindinio biudžeto parengimas. Įmonės biudžeto parengimo metodika. Pardavimų biudžetas. Gamybos biudžetas. Tiesioginių medžiagų įsigijimo biudžetas. Tiesioginio darbo išlaidų biudžetas. Pridėtinių, pardavimų ir administracinių išlaidų biudžetas. Parduotos produkcijos savikainos biudžetas. Prognozuojama pajamų ataskaita. Finansinio biudžeto parengimo metodika. Kapitalo biudžetas. Prognozinių finansinių ataskaitų parengimas. Įmonės veiklos kontroliavimas biudžetų pagrindų. Kontrolės funkcijos įmonėje. Suderintos veiklos vertinimo sistema.

Ištrauka

Pokyčių laikotarpiu, pereinant iš planinės ekonomikos į rinkos sąlygas, kai kurių įmonių vadovai ėmė nebetikėti planavimo svarba ir pasinėrė į rinkos gyvenimą, neturėdami ilgalaikių tikslų. Natūralu, kad daugelis tokių įmonių sužlugo, nesugebėjusios numatyti ir prisitaikyti prie rinkos pokyčių. Palaipsniui susiklosčius rinkos santykiams, mažai kam bekyla klausimas, ar reikia planuoti veiklą. Juk, norint pasiekti tikslą, pirmiausia reikia jį turėti. Klausimas krypsta kitomis linkmėmis. Kokiam laikotarpiui planuoti? Kokius išorinius ir vidinius pokyčius įvertinti? Kiek detali turėtų būti veiklos planų finansinė išraiška?
Planavimas - tai vadybos funkcija, skirta organizacijos ateities ištekliams, veiklos programai bei jos rezultatams numatyti, siekiant organizacijos tikslų, Planavimo funkcija derina tarpusavyje ir nukreipia bendram tikslui skirtingų laiko perspektyvų tikslus, taip pat - skirtingų veikų užduotis bei išteklius.
Išsivysčiusios rinkos šalyse skirtingų įmonių vadovai savitai įgyvendina planavimo funkciją. Tačiau yra ir bendrumų - valdymo apskaitos skyriai teikia planuotojams reikiamos kiekybinės informacijos. Kuo tiksliau planas bus išreikštas kiekybiniais rodikliais, tuo aiškesnės bus atsakingų centrų užduotys, tuo lengviau bus stebėti plano įvykdymo sėkmę, t.y. įgyvendinti ne mažiau svarbią vadybos funkciją- kontrolę.
Kontrolė — tai vadybos funkcija, kuri stebi, ar aktualioji organizacijos veikla vyksta pagal parengtą planą, perspėja apie nukrypimus.
Efektyvios kontrolės pagrindas - pagrįstas planas. Antra vertus, planavimas bus bereikšmis, jei nebus kontroliuojamas jo vykdymas. Kontrolė įgyvendinama, palyginus aktualios veiklos rezultatus su tais, kurių buvo tikėtasi planuose.
Jei pažvelgsime į įmonę kaip į valdomą, sistemą, tai įsitikinsime, jog įmonė yra valdoma tuomet, kai joje egzistuoja:
planavimas - numatantis įėjimą (išorimus veiksnius);
valdymas - veikiantis procesą (vidinius veiksnius) pagal planą;
kontrolė - matuojanti veiklą;
planavimo ir kontrolės sąveika, užtikrinanti aktualiosios veiklos ir planų grįžtamąjį ryšį.
Kodėl svarbus įmonės planų ir aktualios veiklos rezultatų grįžtamasis ryšys? Planai visuomet slepia tam tikrą netikrumą ir riziką, nes ateities neįmanoma numatyti tiksliai. Iš tikrųjų veiklą gali nulemti daug nenumatytų veiksnių, todėl patys planai taip pat turi būti koreguojami, atsižvelgiant į šių veiksnių įtaką.
Kas užtikrina planų ir aktualiosios veiklos palyginimą bei grįžtamąjį ryšį? Valdymo apskaitos požiūriu, tai atlieka biudžetai -svarbiausias planavimo ir kontrolės įrankis.
Biudžetas — tai kiekybiškai išreikštas veiklos planas, numatantis užduotis ir išteklius visoms įmonės veikoms tam tikru planiniu laikotarpiu.
Biudžeto vieta planavimo ir kontrolės procese galima išaiškinti nagrinėjant 1.1 schemą.


Vakarų literatūroje vartojamą terminą "buget" įmonės mastu galima būtų traktuoti ir kaip sąmatą. Vakarų Europos literatūroje biudžetas apibrėžtas kaip formalus ir detalizuotas verslo planas. Jis paprastai išreiškiamas finansiniais terminais ir apima pagrindinę verslo veiklą, įskaitant pardavimą ir marketingą, gamybą, paskirstymą, molinius tyrimus, vystymo bei administracinę funkcijas.
Biudžetas - tai vienas iš svarbiausių valdymo apskaitos elementų. Ne tik didėlės kompanijos, bet ir pavieniai savininkai (netgi šeimos) sudaro biudžetus ( sąmatus ), padedančius geriau išmanyti savo veiklą, ją kontroliuoti ir numatyti ateitį. Dėl šios priežasties biudžetų sudarymu labai domisi ne tik vadybininkai, bet ir mokslininkai. Biudžetų tyrimų rezultatai rodo, kad jie kiekvienoje įmonėje įvairius vaidmens. Biudžetas ne tik padeda įgyvendinti konkrečius tikslus, bet ir pateikia jų įgyvendinimo būdus. Tinkamai veikianti biudžeto sistema išsprendžia daugybę problemų bei suteikia visą eilę privalumų. Biudžetų teikiama nauda yra:
Veiklos efektyvumas;
Ateities finansinis planavimas;
Darbuotojų veiklos įvertinimo kriterijus ir motyvavimas;
Komunikacija ir koordinacija;
Atsakomybės priskyrimas ir kontrolė.
Vaizdžiai galima teigti, jog biudžetas - tai metinis planas, išreikštas litais ir centais, tačiau šis planas prasideda ne nuo skaičiavimų, bet nuo pagrindinių sprendimų - strateginių tikslų formulavimo bei uždavinių tiems tikslams pasiekti nustatymo. Taigi biudžetą galima apibūdinti kaip strateginio plano realizavimo valdymo įrankį, efektyviai paskirstantį finansinius išteklius tarp atskirų organizacinių vienetų.
Biudžetas – tai įmonės taikomų normų visuma. Jis skiriasi nuo plano, kuris gali būti išreikštas tiek kiekybiniai, tiek ir piniginiais metais. Biudžetas visada yra išreiškiamas tik piniginiu matu. Be to, biudžetas visada pasižymi realistiškumu (įvertinti būtini resursai), o planai būna ir optimistiniai, ir įgyvendinimo būdus. Biudžetas yra nukreiptas ne tik į konkrečių tikslų įgyvendinimą, bet ir pateikia jų įgyvendinimo būdus. Biudžetas orientuotas į tai, kaip uždirbti pelną, todėl jame taip pat nurodomos ir prognozuojamos pajamos ( bei įplaukos). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVadybos diplominis darbas
KategorijaVadyba
TipasDiplominiai darbai
Apimtis58 puslapiai 
Literatūros šaltiniai24
Dydis141.87 KB
AutoriusIrina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus verslo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biudzetu esme ir ju vaidmuo [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą